SaX - en to ja translation catalogue (252 entries)

note: /.../ Copyright (c) 2005 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for the SaX2 and XFine GUI RTF text: Startup information for the user
en: <b>SaX2 Suggestion</b><hr>The currently-started graphics system is based on a suggestion made by SaX2. If this is acceptable, click <b>OK</b>. Otherwise, change the configuration.
ja: SaX2提案<hr>現在起動しているグラフィックスシステムはSaX2で作成された提案に基づいています。 この提案を受け入れる場合、OKをクリックします。  それ以外の場合、設定を変更してください。

note: Caption text for the startup information window
en: Automatic Graphics System Setup
ja: 自動グラフィックスシステムセットアップ

note: Caption text for informing the user
en: Information...
ja: 情報...

note: Caption text for the main window
en: SaX2: X11 Configuration
ja: SaX2: X11設定

note: Title text on the left side
en: SaX Control Center
ja: SaXコントロールセンター

note: Help Button text
en: &Help
ja: ヘルプ (&H)

note: Ok Button text
en: &OK
ja: OK(&O)

note: Yes Button text
en: &Yes
ja: はい (&Y)

note: No Button text
en: &No
ja: いいえ (&N)

note: Cancel Button text Maximum length: 40  characters
en: &Cancel
ja: キャンセル (&C)

note: RTF text: exit SaX message
en: <b>Exit SaX2</b><hr>Exit SaX2 now?
ja: SaX2の終了<hr>SaX2を今終了しますか?

note: Message box default caption text
en: Message
ja: メッセージ

note: Change configuration Button text
en: C&hange Configuration
ja: 環境設定の変更(&h)

note: Short description of the Monitor module Monitor name label
en: Monitor
ja: モニター

note: title of module dialog
en: Card and Monitor Properties
ja: カードとモニタのプロパティ

note: Short description of the Mouse module Tab text for a display tab of the mouse dialog
en: Mouse
ja: マウス

note: title of module dialog
en: Mouse Properties
ja: マウスのプロパティ

note: Short description of the Keyboard module
en: Keyboard
ja: キーボード

note: title of module dialog
en: Keyboard Properties
ja: キーボードのプロパティ

note: Short description of the Tablet module Tab title: Tablet vendor name selection
en: Tablet
ja: タブレット

note: title of module dialog
en: Tablet Properties
ja: タブレットのプロパティ

note: Short description of the Touchscreen module Tab text for a touchscreen tab of the touchscreen dialog
en: Touchscreen
ja: タッチスクリーン

note: title of module dialog
en: Touchscreen Properties
ja: タッチスクリーンのプロパティ

note: title of module dialog
en: Remote Access Properties
ja: リモートアクセスのプロパティ

note: Tab text for a display tab of the monitor dialog
en: Display
ja: 画面

note: Activate display checkbox, Display=screen
en: Activate This Display
ja: このディスプレイを有効にする

note: Activate mouse checkbox
en: Activate This Pointer
ja: このポインタを有効にする

note: Graphics Card name label
en: Card
ja: カード

note: Change data
en: &Change...
ja: 変更(&C)...

note: Set options for some kind of data
en: &Options...
ja: オプション ... (&O)

note: Configure some data
en: Con&figure...
ja: 設定(&f)...

note: Group box title for dual head setup
en: Dual Head Mode
ja: デュアルヘッドモード

note: Group box title for card options Group box title for mouse options Tab text for an options tab of the keyboard dialog Group box title for tablet options
en: Options
ja: オプション(O)

note: CheckBox label to activate the mouse wheel
en: Activate Mouse Wheel
ja: マウスホイールを有効にする

note: CheckBox label to invert the mouse X axis
en: Invert X-Axis
ja: X軸を反転させます

note: CheckBox label to invert the mouse Y axis
en: Invert Y-Axis
ja: Y軸を反転させます

note: CheckBox label to activate the 3 Button emulation
en: Activate 3-Button Emulation
ja: 3ボタンエミュレーションを有効にする

note: CheckBox label to activate the wheel emulation
en: Emulate Wheel with Mouse Button
ja: マウスボタンでホイールをエミュレート

note: Group box title for card rotation
en: Rotate Screen
ja: 画面の回転

note: Group box title for the mouse test field Line edit label pointing to the keyboard test field
en: Test
ja: テスト(T)

note: Button text in final step message box for testing the configuration
en: &Test
ja: テスト(&T)

note: Button text in final step message box for saving the configuration
en: &Save
ja: 保存 (&S)

note: Tab text for a layout tab of the keyboard dialog Label text for the primary keyboard layout Table topic text describing the keyboard layout column
en: Layout
ja: 配列

note: Status line of mouse test field: ready
en: Test ready
ja: テストの準備ができました

note: Status line of mouse test field: single button click
en: Single Click: Done
ja: シングルクリック:完了

note: Status line of mouse test field: double button click
en: Double Click: Done
ja: ダブルクリック:完了

note: Status line of mouse test field: wheel moved
en: Scrolling
ja: スクロール

note: Status line of mouse test field: button pressed
en: Button pressed
ja: ボタンが押されています

note: Status line of mouse test field: button released
en: Button released
ja: ボタンから手を離しています

note: Status line of mouse test field: wheel stopped
en: Stopped: Done
ja: 停止:完了

note: Group box title for properties
en: Properties
ja: プロパティ

note: Activate dual head mode checkbox
en: Activate Dual Head Mode
ja: デュアルヘッドモードを有効にする

note: Set display resolution
en: Resolution
ja: 解像度

note: Set display colors
en: Colors
ja: 色

note: Activate 3D checkboc
en: Activate 3D Acceleration
ja: 3Dアクセラレーションを有効にする

note: Tab title: Setup monitor properties for card X
en: Monitor for Card
ja: カードのモニタ

note: Tab title: Setup monitor for second channel on card X
en: Second Monitor for Card
ja: 2番目のモニタ: カード

note: Tab title: Setup sync frequencies
en: Sync Frequencies
ja: 同期化周波数

note: Tab title: Setup display size
en: Display Size
ja: ディスプレイサイズ

note: Tab title: Setup the monitor arrangement Title for the multihead arrangement
en: Arrangement
ja: 配列

note: Information about dual head mode. %1=the dual head modus %2=the resolution
en: Activated in %1 mode with %2
ja: %2の%1モードで有効にされています

note: Short Information that something has been activated
en: Activated in driver default mode
ja: ドライバのデフォルトモードで有効にされています

note: rwalter Monitor Model is unknown and should be changed Mouse Model is unknown and should be changed
en: Unconfigured
ja: 未設定

note: Message appears when user is trying to deactivate all displays
en: <b>Cannot Deactivate All Displays</b><hr><nobr>At least one display must be active.</nobr>
ja: すべてのディスプレイを無効にできません<hr><nobr>少なくとも1つのディスプレイをアクティブにする必要があります。</nobr>

note: Info label for dual head checkbox
en: No configuration available
ja: 使用できる設定がありません

note: Radiobutton for traditional multihead mode
en: Traditional Multihead:
    Each screen is an independent display
ja: 伝統的なマルチヘッド設定:
    それぞれが独立画面になります。

note: Radiobutton for cloned multihead mode
en: Cloned Multihead:
    Each display is a clone of the primary display
ja: クローンのマルチヘッド設定:
    それぞれの画面は本画面のクローンになります。

note: Radiobutton for xinerama multihead mode
en: Xinerama Multihead:
    Build one big display out of all screens
ja: Xinerama マルチヘッド設定:
    全ての画面を統合する。

note: Title for multihead modi
en: Multihead Mode
ja: マルチヘッドモード

note: Monitor X - connected to - CardY
en: Connected To
ja: 接続先

note: Tooltip text if monitor is unknown
en: Unknown Monitor:
ja: 不明なモニタ:

note: Tooltip text for primary monitor
en: Primary Monitor:
ja: 1次モニタ:

note: Windowanager title for the monitor model setup Windowanager title for the second monitor model setup
en: Monitor Settings
ja: モニタ設定

note: Windowanager title for the mouse mode setup
en: Mouse Settings
ja: マウス設定

note: Windowanager title for the card options dialog
en: Graphics Card Settings
ja: グラフィックスカード設定

note: Windowanager title for the dual head setup
en: Dual Head Settings
ja: デュアルヘッド設定

note: Radiobutton don't rotate
en: Not Rotated
ja: 回転せず

note: Radiobutton rotate to the left side
en: To the Left
ja: 左に

note: Radiobutton rotate to the right side
en: To the Right
ja: 右に

note: Popup message to ask the user for an option value
en: <b>Option Needs a Value</b><hr><nobr>Set up a value for option %1.</nobr>
ja: オプションには値が必要です<hr><nobr>オプション%1に対して値をセットアップします。</nobr>

note: Group box title for the monitor vendor and name selection
en: Monitor: Vendor and Name Selection
ja: モニタ: ベンダと名前の選択

note: Group box title for the mouse vendor and name selection
en: Mouse: Vendor and Name Selection
ja: マウス: ベンダと名前の選択

note: Group box title for the manual sync frequency set up
en: Manual Sync Frequency Setup
ja: 手動同期化周波数設定

note: Group box title for the aspect/ratio selection
en: Diagonal and Aspect Ratio
ja: 対角およびアスペクト比

note: Group box title for the display size setup
en: Display Size in [ mm ]
ja: 画面のサイズ [ mm ]

note: Text message telling to be carefull with the monitor sync frequencies
en: <b>Note:</b> Wrong sync ranges may damage your monitor. Consult the monitor manual for the settings.<br><br>If you want your monitor not to use its maximum rating, decrease the sync ranges.
ja: <b>注意:</b>同期化の範囲を間違えると、モニタが損傷することがあります。 設定については、モニタマニュアルを参照してください。モニタをその最大定格で使用しない場合、同期化範囲を減少してください。

note: Checkbox to activate DPMS
en: Activate DPMS
ja: DPMSを有効にする

note: Button to popup the disk dialog for reading the monitor utility disk
en: Utility Disk...
ja: ユーティリティーディスク ...

note: Label text for horizontal sync frequency
en: Horizontal
ja: 水平

note: Label text for second monitor name
en: Second Monitor:
ja: 2番目のモニタ:

note: Label text for second monitor resolution
en: Second Monitor Resolution
ja: 2番目のモニタ解像度

note: Label text for vertical sync frequency
en: Vertical
ja: 垂直

note: Label text for the aspect ratio combo box
en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

note: Label text for the diagonal length combo box
en: Diagonal
ja: 対角

note: Label text for the display size X-Axis
en: X Axis [mm]
ja: X軸[mm]

note: Label text for the display size Y-Axis
en: Y Axis [mm]
ja: Y軸[mm]

note: Something is not configured
en: Not configured
ja: まだ設定されていません

note: Unit name for inches in german zoll
en: inches
ja: インチ

note: Message box of type Ok, telling to user to insert a CD or disk
en: <b>Insert CD or Disk</b><hr>Insert the display utility CD or disk from the monitor vendor.
ja: CDまたはディスクの挿入<hr>モニタベンダのディスプレイユーティリティCDまたはディスクを挿入します。

note: Message box of type Error, telling that the utility disk cannot be opened
en: <b>Read Error</b><hr>Could not read from CD or disk. This may point to a damaged medium or incorrectly formatted information files.
ja: 読み込みエラー<hr>CDまたはディスクから読み込めませんでした。 このエラーは、損傷を受けたメディアまたは間違ってフォーマットされた情報ファイルを指していることがあります。

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Traditional
ja: 伝統的

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Clone
ja: クローン

note: Tab text for the mouse model dialog
en: Mouse Model
ja: マウスのモデル

note: Group box title for the primary keyboard setup
en: Primary Setup
ja: 基本の設定

note: Label text for the primary keyboard type
en: Type
ja: タイプ

note: Label text for the primary keyboard variant Table topic text describing the variant column
en: Variant
ja: 基本キー配列の型

note: Group box title for the additional keyboard setup
en: Additional Layouts
ja: 追加レイアウト

note: Table topic text describing the status column
en: Status
ja: 状態

note: Table topic text describing the keytable column
en: Keytable
ja: キーマップ

note: List View root item text
en: Group Shift/Lock Behavior
ja: グループシフト/ロック動作

note: List View root item text
en: Use Keyboard LED to Show Alternate Group
ja: キーボード LED を別グループの表示に使用する

note: List View root item text
en: Compose Key Position
ja: Composeキーの位置

note: List View root item text XKBFile extension text
en: Control Key Position
ja: コントロールキーの位置

note: List View root item text
en: Third Level Chooser
ja: 3番目のレベルChooser

note: List View root item text
en: Alt/Win Key Behavior
ja: Alt/Winキーの動作

note: List View root item text
en: CapsLock Key Behavior
ja: CapsLockキーの動作

note: List View item text: Radiobutton no item selected
en: None
ja: なし

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key switches group while pressed.
ja: 左 Altキーを押すと、グループが変換されます。

note: XKBFile extension text
en: Both Ctrl keys together change group.
ja: 両方の Ctrlキーでグループを変更します。

note: XKBFile extension text
en: Right Shift key changes group.
ja: 右Shiftキーでグループを切り替えます。

note: XKBFile extension text
en: Left Win key changes group.
ja: 左Winキーでグループを切り替えます。

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key changes group.
ja: 左Altキーでグループを切り替えます。

note: XKBFile extension text
en: Both Win keys switch group while pressed.
ja: 両方のWinキーを押すと、グループが変換されます

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key switches group while pressed.
ja: 右Ctrlキーを押すと、グループが変換されます

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift doesn't cancel CapsLock.
ja: CapsLockは内部の大文字を使用します。 シフトを押してもCapsLockはキャンセルされません。

note: XKBFile extension text
en: CapsLock just locks the Shift modifier.
ja: CapsLockを押すとシフト修飾キーがロックされます。

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters.
ja: CapsLockを押すと、アルファベット文字の通常の大文字使用が切り替わります。

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected.
ja: CapsLockはシフトを切り替えるため、すべてのキーに影響が出ます。

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key is Compose.
ja: 右WinキーにComposeを割り当てます。

note: XKBFile extension text
en: Shift+CapsLock changes group.
ja: Shift+CapsLockを押すと、グループが変更されます。

note: XKBFile extension text
en: R-Alt switches group while pressed.
ja: 右Altを押すと、グループが変換されます。

note: XKBFile extension text
en: Right Control key works as Right Alt.
ja: 右コントロールキーは右Altとして機能します。

note: XKBFile extension text
en: Control key at bottom left
ja: Ctrl キーは左下隅にあります

note: XKBFile extension text
en: Press any of Win-keys to choose 3rd level.
ja: Winキーで 3番目のレベルを選択します。

note: XKBFile extension text
en: Press Right Alt key to choose 3rd level.
ja: 右Altキーで3 番目のレベルを選択します。

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key changes group.
ja: 右Ctrlキーでグループを切り替えます。

note: XKBFile extension text
en: Right Alt is Compose.
ja: 右AltキーにComposeを割り当てます。

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl is Compose.
ja: 右CtrlキーにComposeを割り当てます。

note: XKBFile extension text
en: ScrollLock LED shows alternative group.
ja: ScrollLock LED を別グループの表示に使います。

note: XKBFile extension text
en: Control key at left of -A-
ja: -A-の左側のコントロールキー

note: XKBFile extension text
en: Third level choosers
ja: 第三レベルの選択

note: XKBFile extension text
en: Both Shift keys together change group.
ja: 両側のShiftキーを同時に押してグループを切り替えます。

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift doesn't cancel CapsLock.
ja: CapsLockはロックしたシフトとして機能します。 シフトを押してもCapsLockはキャンセルされません。

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift cancels CapsLock.
ja: CapsLockは内部の大文字を使用します。 シフトを押すとCapsLockがキャンセルされます。

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Control.
ja: CapsLockもControlとして使用します。

note: XKBFile extension text
en: Press Left Win-key to choose 3rd level.
ja: 左Winキーで3番目のレベルを選択します。

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key changes group.
ja: 右Winキーでグループを切り替えます。

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the left Win-key.
ja: Metaは左Winキーにマップされます。

note: XKBFile extension text
en: CapsLock LED shows alternative group.
ja: CapsLock LEDを別グループの表示に使います。

note: XKBFile extension text
en: NumLock LED shows alternative group.
ja: NumLock LEDを別グループの表示に使います。

note: XKBFile extension text
en: Left Shift key changes group.
ja: 左Shiftキーでグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: Left Win-key switches group while pressed.
ja: 左Winキーを押すと、グループが変換されます

note: XKBFile extension text
en: Menu is Compose.
ja: メニューキーにComposeを割り当てます。

note: XKBFile extension text
en: Both Alt keys together change group.
ja: 両側のAltキーでグループを同時に押してグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key changes group.
ja: CapsLockキーでグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: Swap Control and CapsLock.
ja: コントロールとCapsLockをスワップします。

note: XKBFile extension text
en: Press any of Alt keys to choose 3rd level.
ja: Altキーで番目のレベルを選択します。

note: XKBFile extension text
en: Right Alt key changes group.
ja: 右Altキーでグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: Shift with numpad keys works as in MS Windows.
ja: numpadキーとシフトを同時に押すと、MS Windowsの場合と同じように機能します。

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+<key>) handled in a server.
ja: サーバで処理される特殊キー(Ctrl+Alt+<key>)。

note: XKBFile extension text
en: Hyper is mapped to the Win-keys.
ja: HyperはWinキーにマップされます。

note: XKBFile extension text
en: Alt is mapped to the right Win-key and Super to Menu.
ja: Altは右Winキーとスーパーメニューにマップされます。

note: XKBFile extension text
en: Super is mapped to the Win-keys (default).
ja: SuperはWinキーにマップされます(デフォルト)。

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta on the Alt keys (default).
ja: AltキーのAltとMeta(デフォルト)。

note: XKBFile extension text
en: Add the standard behavior to Menu key.
ja: 標準動作をメニューキーに追加します。

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta are on the Alt keys (default).
ja: AltとMetaはAltキーにあります(デフォルト)。

note: XKBFile extension text
en: Press Right Control to choose 3rd level.
ja: 右コントロールキーで3番目のレベルを選択します。

note: XKBFile extension text
en: Alt+Shift changes group.
ja: Alt とシフトキーを同時に押してグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: Control+Shift changes group.
ja: コントロールとシフトキーを同時に押してグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift cancels CapsLock.
ja: CapsLockはロックしたシフトとして機能します。 シフトを押すとCapsLockがキャンセルされます。

note: XKBFile extension text
en: Use keyboard LED to show alternative group.
ja: キーボードLEDを別グループの表示に使用します。

note: XKBFile extension text
en: Press Right Win-key to choose 3rd level.
ja: 右Winキーで3番目のレベルを選択します。

note: XKBFile extension text
en: Press Left Alt key to choose 3rd level.
ja: 左Altキーで3番目のレベルを選択します。

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the Win-keys.
ja: MetaはWinキーにマップされます。

note: XKBFile extension text
en: Press Menu key to choose 3rd level.
ja: メニューキーで3番目のレベルを選択します。

note: XKBFile extension text
en: Left Ctrl key changes group.
ja: 左Ctrlキーでグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: Menu key changes group.
ja: Menuキーでグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: Alt+Control changes group.
ja: Altとコントロールキーを同時に押してグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key switches group while pressed.
ja: 右Winキーを押すと、グループが変換されます。

note: Tab title: Tablet port and mode selection
en: Port and Mode
ja: ポートとモード

note: Tab title: Tablet electronic pens (pen,eraser)
en: Electronic Pens
ja: 電子ペン

note: Activate tablet checkbox
en: Activate This Tablet
ja: このタブレットを有効にする

note: Group box title for the tablet vendor and name selection
en: Tablet: Vendor and Name Selection
ja: タブレット: ベンダと名前の選択

note: Group box title for tablet port combobox
en: Connection Port
ja: 接続ポート

note: Group box title for tablet mode
en: Primary Tablet Mode
ja: プライマリタブレットモード

note: Group box title for pen/eraser tablet mode
en: Pen or Eraser Mode
ja: ペンまたは消しゴムモード

note: Radiobutton for relative tablet mode
en: Relative
ja: 相対

note: Radiobutton for absolute tablet mode
en: Absolute
ja: 絶対

note: Group box title for the tablet tools (pen/eraser)
en: Tools
ja: ツール

note: Add Pen Checkbox
en: Add Pen
ja: ペンの追加

note: Add Eraser Checkbox
en: Add Eraser
ja: 消しゴムの追加

note: Windowanager title for the tablet pen options dialog
en: Pen or Eraser Settings
ja: ペンまたは消しゴム設定

note: Tab title: Pen properties
en: Pen Properties
ja: ペンのプロパティ

note: Tab title: Eraser properties
en: Eraser Properties
ja: 消しゴムのプロパティ

note: Activate/Assign touchscreen checkbox
en: Assign a Touchscreen to Display Number %1
ja: タッチスクリーンをディスプレイ番号%1に割り当て

note: Group box title for the touchscreen vendor and name selection
en: Touchscreen: Vendor and Name Selection
ja: タッチスクリーン: ベンダと名前の選択

note: Finish configuration message box
en: <b>Final Steps</b><hr>The last step is saving your new configuration. It is recommended to test the new configuration before saving it. If the test server shows a corrupted desktop, press <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> to kill the server.
ja: 最終ステップ<hr>最後のステップは新しい環境設定を保存します。 保存する前に、新しい環境設定をテストすることをお勧めします。 テストサーバが破損したデスクトップを表示する場合、<b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b>を押してサーバをキルしてください。

note: Tab title: VNC Server configuration
en: VNC Server
ja: VNCサーバ

note: Activate VNC server checkbox
en: Allow Access to Display Using VNC Protocol
ja: VNCプロトコルを使用してディスプレイへのアクセスを許可

note: Group box title for the VNC options
en: VNC Options
ja: VNC オプション

note: Activate VNC password protection checkbox
en: Activate Password Protection
ja: パスワード保護を有効にする

note: LineEdit label: enter password
en: Password
ja: パスワード

note: LineEdit contents: enter new password
en: <Enter new password>
ja: <新しいパスワードの入力>

note: LineEdit contents: change password
en: <Change password>
ja: <パスワードの変更>

note: LineEdit contents: verify password
en: <Verify password>
ja: <パスワードの確認>

note: Activate HTTP access checkbox
en: Activate HTTP Access
ja: HTTPアクセスを有効にする

note: Activate multiple VNC connection checkbox
en: Allow Multiple VNC Connections
ja: 複数のVNC接続を許可する

note: SpinBox label to setup the HTTP port number
en: HTTP Port
ja: HTTP ポート

note: VNC message box appearing if password strings doesn't match
en: <b>VNC Password Mismatch</b><hr>The first and the second version of the password do not match.
ja: VNCパスワードの不一致<hr>パスワードの最初と2番目のバージョンが一致しません。

note: VNC message box appearing if password is too short
en: <b>VNC Password Fault</b><hr>The password field has been left empty or the password is too short. Enter a password with at least six characters.
ja: VNCパスワードの誤り<hr>パスワードフィールドが空白のままになっているか、パスワードが短すぎます。 6文字以上でパスワードを入力してください。

note: Install missing packages box
en: <b>Software Installation:</b><hr>Some packages are missing. Install the missing packages now?
ja: ソフトウェアのインストール<hr>一部のパッケージが見つかりません。 見つからないパッケージを今インストールしますか?

note: Caption text for the missing package info window
en: Package Installation
ja: パッケージのインストール

note: Progress bar title text
en: Importing module
ja: モジュールをインポー中

note: Progress window caption text
en: SaX2: Importing data...
ja: SaX2:データをインポート中...

note: Progress window label text
en: Initialize cache...
ja: キャッシュを初期化中...

note: Message box text: configuration cannot be saved
en: <b>Saving Configuration Failed</b><hr>The following report has been created:
ja: 設定の保存に失敗しました<hr>次のレポートが作成されています:

note: Message box test: configuration has been saved
en: <b>Configuration Saved</b><hr>Your modifications will take effect the next time the graphics system is restarted. Exit SaX2 now?
ja: 保存された環境設定<hr>変更は次にグラフィックスシステムを再起動するときに有効になります。 SaX2を今終了しますか?

note: Message box text: testing the configuration has failed
en: <b>Testing Configuration Failed</b><hr>For further information, refer to the file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. The following report has been created from the calling instance:
ja: 環境設定をテストできませんでした<hr>詳細については、ファイル<tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>を参照してください。 次のレポートは呼び出しインスタンスから作成されています:

note: Message box text: if VNC has been enabled the firewall should be checked
en: <b>VNC configuration information</b><hr>The VNC service requires that the TCP port 5900 and an HTTP port (5800 by default) be open in the firewall. You can configure this with YaST.
ja: <b>VNC設定情報</b><hr>VNC サービスではTCPポート5900およびHTTPポート(デフォルトでは5800)がファイアウォールで開いていることが要求されます。  YaSTでこれを設定できます。

note: XKBFile extension text
en: Miscellaneous compatibility options
ja: その他の互換性オプション

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 5 key.
ja: EuroSignを5キーに追加します。

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key behavior
ja: CapsLockキーの動作

note: XKBFile extension text
en: Alt/Win key behavior
ja: Alt/Winキーの動作

note: XKBFile extension text
en: Adding the EuroSign to certain keys
ja: EuroSignを特定のキーに追加中

note: XKBFile extension text
en: Caps Lock is Compose.
ja: Caps LockはComposeです。

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key works as Right Alt.
ja: 右Ctrlキーは右Altとして機能します。

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at bottom left
ja: 左下のCtrlキー

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at left of 'A'
ja: 「A」の左側のCtrlキー

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Ctrl.
ja: CapsLockもCtrlとして使用します。

note: XKBFile extension text
en: Swap Ctrl and CapsLock.
ja: CtrlとCapsLockをスワップします。

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key position
ja: Ctrlキーの位置

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server.
ja: サーバで処理される特殊キー(Ctrl+Alt+&lt;key&gt;)。

note: XKBFile extension text
en: Press Right Ctrl to choose 3rd level.
ja: 右Ctrlキーで3番目のレベルを選択します。

note: XKBFile extension text
en: Ctrl+Shift changes group.
ja: Ctrl+Shiftを押すと、グループが変更されます。

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the E key.
ja: EuroSignをEキーに追加します。

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 2 key.
ja: EuroSignを2キーに追加します。

note: XKBFile extension text
en: key Compose key position
ja: Composeキーの位置

note: XKBFile extension text
en: Alt+Ctrl changes group.
ja: AltとCtrlキーを同時に押してグループを切替えます。

note: XKBFile extension text
en: Group Shift/Lock behavior
ja: グループシフト/ロック動作

note: /.../ Copyright (c) 2000 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for XFine2 Maximum length: 40  characters
en: &Step size
ja: 増やすサイズ(&S)

note: Maximum length: 40  characters
en: Small
ja: 小さい

note: Maximum length: 40  characters
en: Normal
ja: 通常

note: Maximum length: 40  characters
en: Big
ja: 大きい

note: Maximum length: 40  characters
en: Huge
ja: 非常に大きい

note: Maximum length: 40  characters
en: &Next Screen
ja: 次の画面 (&N)

note: Maximum length: 40  characters
en: S&ave
ja: 保存 (&A)

note: Maximum length: 40  characters
en: Change &Position
ja: 位置の変更 (&P)

note: Maximum length: 40  characters
en: C&hange Size
ja: サイズの変更 (&H)

note: Maximum length: 40  characters
en: Screen
ja: 画面

note: Maximum length: 60  characters
en: No video mode tuning available
ja: ビデオモードのチューニングはできません

en: Configuration on display
ja: 画面の設定:

en: Idle timer...
ja: アイドルタイマ ...
