sax - en to it translation catalogue (246 entries)

note: /.../ Copyright (c) 2005 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for the SaX2 and XFine GUI RTF text: Startup information for the user
en: <b>SaX2 Suggestion</b><hr>The currently-started graphics system is based on a suggestion made by SaX2. If this is acceptable, click <b>OK</b>. Otherwise, change the configuration.
it: <b>Suggerimento SaX2</b><hr>Il sistema di grafica correntemente avviato è basato su un suggerimento proposto da SaX2. Se è accettabile, fare clic su <b>OK</b>.  In caso contrario, modificare la configurazione.

note: Caption text for the startup information window
en: Automatic Graphics System Setup
it: Impostazione sistema grafico automatico

note: Caption text for informing the user
en: Information...
it: Informazioni...

note: Caption text for the main window
en: SaX2: X11 Configuration
it: SaX2: Configurazione X11

note: Title text on the left side
en: SaX Control Center
it: Centro controllo SaX

note: Help Button text
en: &Help
it: &Aiuto

note: Yes Button text
en: &Yes
it: &Sì

note: Cancel Button text Maximum length: 40  characters
en: &Cancel
it: An&nulla

note: RTF text: exit SaX message
en: <b>Exit SaX2</b><hr>Exit SaX2 now?
it: <b>Esci da SaX2</b><hr>Uscire da SaX2 adesso?

note: Message box default caption text
en: Message
it: Messaggio

note: Change configuration Button text
en: C&hange Configuration
it: M&odifica configurazione

note: title of module dialog
en: Card and Monitor Properties
it: Proprietà monitor e scheda

note: title of module dialog
en: Mouse Properties
it: Proprietà mouse

note: Short description of the Keyboard module
en: Keyboard
it: Tastiera

note: title of module dialog
en: Keyboard Properties
it: Proprietà tastiera

note: Short description of the Tablet module Tab title: Tablet vendor name selection
en: Tablet
it: Tavoletta

note: title of module dialog
en: Tablet Properties
it: Proprietà tavoletta

note: Short description of the Touchscreen module Tab text for a touchscreen tab of the touchscreen dialog
en: Touchscreen
it: Schermo tattile

note: title of module dialog
en: Touchscreen Properties
it: Proprietà schermo tattile

note: title of module dialog
en: Remote Access Properties
it: Proprietà accesso remoto

note: Tab text for a display tab of the monitor dialog
en: Display
it: Schermo

note: Activate display checkbox, Display=screen
en: Activate This Display
it: Attiva questo display

note: Activate mouse checkbox
en: Activate This Pointer
it: Attiva questo puntatore

note: Graphics Card name label
en: Card
it: Scheda

note: Change data
en: &Change...
it: &Modifica...

note: Set options for some kind of data
en: &Options...
it: &Opzioni...

note: Configure some data
en: Con&figure...
it: Con&figura...

note: Group box title for dual head setup
en: Dual Head Mode
it: Modalità dual head

note: Group box title for card options Group box title for mouse options Tab text for an options tab of the keyboard dialog Group box title for tablet options
en: Options
it: Opzioni

note: CheckBox label to activate the mouse wheel
en: Activate Mouse Wheel
it: Attiva rotellina mouse

note: CheckBox label to invert the mouse X axis
en: Invert X-Axis
it: Inverti asse X

note: CheckBox label to invert the mouse Y axis
en: Invert Y-Axis
it: Inverti asse Y

note: CheckBox label to activate the 3 Button emulation
en: Activate 3-Button Emulation
it: Attiva emulazione 3° pulsante

note: CheckBox label to activate the wheel emulation
en: Emulate Wheel with Mouse Button
it: Emula rotellina con pulsante mouse

note: Group box title for card rotation
en: Rotate Screen
it: Ruota schermo

note: Group box title for the mouse test field Line edit label pointing to the keyboard test field
en: Test
it: Prova

note: Button text in final step message box for testing the configuration
en: &Test
it: &Prova

note: Button text in final step message box for saving the configuration
en: &Save
it: &Salva

note: Status line of mouse test field: ready
en: Test ready
it: Pronto per prova

note: Status line of mouse test field: single button click
en: Single Click: Done
it: Clic singolo: Fatto

note: Status line of mouse test field: double button click
en: Double Click: Done
it: Doppio clic: Fatto

note: Status line of mouse test field: wheel moved
en: Scrolling
it: Scorrimento

note: Status line of mouse test field: button pressed
en: Button pressed
it: Pulsante premuto

note: Status line of mouse test field: button released
en: Button released
it: Pulsante rilasciato

note: Status line of mouse test field: wheel stopped
en: Stopped: Done
it: Interrotto: Fatto

note: Group box title for properties
en: Properties
it: Proprietà

note: Activate dual head mode checkbox
en: Activate Dual Head Mode
it: Attiva modalità dual head

note: Set display resolution
en: Resolution
it: Risoluzione

note: Set display colors
en: Colors
it: Colori

note: Activate 3D checkboc
en: Activate 3D Acceleration
it: Attiva accelerazione 3D

note: Tab title: Setup monitor properties for card X
en: Monitor for Card
it: Monitor per scheda

note: Tab title: Setup monitor for second channel on card X
en: Second Monitor for Card
it: Secondo monitor per scheda

note: Tab title: Setup sync frequencies
en: Sync Frequencies
it: Frequenze sincr.

note: Tab title: Setup display size
en: Display Size
it: Dimensione display

note: Tab title: Setup the monitor arrangement Title for the multihead arrangement
en: Arrangement
it: Disposizione

note: Information about dual head mode. %1=the dual head modus %2=the resolution
en: Activated in %1 mode with %2
it: Attivato in modalità %1 con %2

note: Short Information that something has been activated
en: Activated in driver default mode
it: Attivato in modalità default driver

note: rwalter Monitor Model is unknown and should be changed Mouse Model is unknown and should be changed
en: Unconfigured
it: Non configurato

note: Message appears when user is trying to deactivate all displays
en: <b>Cannot Deactivate All Displays</b><hr><nobr>At least one display must be active.</nobr>
it: <b>Impossibile disattivare tutti i display</b><hr><nobr>Almeno un display deve essere attivo.</nobr>

note: Info label for dual head checkbox
en: No configuration available
it: Nessuna configurazione disponibile

note: Radiobutton for traditional multihead mode
en: Traditional Multihead:
    Each screen is an independent display
it: Multimonitor classico:
    Ogni monitor è uno schermo indipendente

note: Radiobutton for cloned multihead mode
en: Cloned Multihead:
    Each display is a clone of the primary display
it: Multimonitor clone:
    Ogni schermo è una copia dello schermo primario

note: Radiobutton for xinerama multihead mode
en: Xinerama Multihead:
    Build one big display out of all screens
it: Multimonitor Xinerama:
    Un solo grande schermo composto da vari monitor

note: Title for multihead modi
en: Multihead Mode
it: Modalità multihead

note: Monitor X - connected to - CardY
en: Connected To
it: Connesso a

note: Tooltip text if monitor is unknown
en: Unknown Monitor:
it: Monitor sconosciuto:

note: Tooltip text for primary monitor
en: Primary Monitor:
it: Monitor primario:

note: Windowanager title for the monitor model setup Windowanager title for the second monitor model setup
en: Monitor Settings
it: Impostazioni monitor

note: Windowanager title for the mouse mode setup
en: Mouse Settings
it: Impostazioni mouse

note: Windowanager title for the card options dialog
en: Graphics Card Settings
it: Impostazioni scheda grafica

note: Windowanager title for the dual head setup
en: Dual Head Settings
it: Impostazioni Dual Head

note: Radiobutton don't rotate
en: Not Rotated
it: Non ruotato

note: Radiobutton rotate to the left side
en: To the Left
it: A sinistra

note: Radiobutton rotate to the right side
en: To the Right
it: A destra

note: Popup message to ask the user for an option value
en: <b>Option Needs a Value</b><hr><nobr>Set up a value for option %1.</nobr>
it: <b>L'opzione richiede un valore</b><hr><nobr>Configurare un valore per l'opzione %1.</nobr>

note: Group box title for the monitor vendor and name selection
en: Monitor: Vendor and Name Selection
it: Monitor: selezione nome e produttore

note: Group box title for the mouse vendor and name selection
en: Mouse: Vendor and Name Selection
it: Mouse: selezione nome e produttore

note: Group box title for the manual sync frequency set up
en: Manual Sync Frequency Setup
it: Impostazione frequenza sincr. manuale

note: Group box title for the aspect/ratio selection
en: Diagonal and Aspect Ratio
it: Diagonale e rapporto base/altezza

note: Group box title for the display size setup
en: Display Size in [ mm ]
it: Dimensione schermo in millimetri

note: Text message telling to be carefull with the monitor sync frequencies
en: <b>Note:</b> Wrong sync ranges may damage your monitor. Consult the monitor manual for the settings.<br><br>If you want your monitor not to use its maximum rating, decrease the sync ranges.
it: <b>Nota:</b> gamme di sincr. errate possono danneggiare il monitor. Consultare il manuale del monitor per le impostazioni.<br><br>Se non si desidera utilizzare il valore massimo del monitor, diminuire i valori di sincronizzazione.

note: Checkbox to activate DPMS
en: Activate DPMS
it: Attiva DPMS

note: Button to popup the disk dialog for reading the monitor utility disk
en: Utility Disk...
it: Dischetto di utilità...

note: Label text for horizontal sync frequency
en: Horizontal
it: Orizzontale

note: Label text for second monitor name
en: Second Monitor:
it: Secondo monitor:

note: Label text for second monitor resolution
en: Second Monitor Resolution
it: Risoluzione secondo monitor

note: Label text for vertical sync frequency
en: Vertical
it: Verticale

note: Label text for hsync unit
en: KHz
it: kHz

note: Label text for the aspect ratio combo box
en: Aspect Ratio
it: Rapporto base/altezza

note: Label text for the diagonal length combo box
en: Diagonal
it: Diagonale

note: Label text for the display size X-Axis
en: X Axis [mm]
it: Asse X [mm]

note: Label text for the display size Y-Axis
en: Y Axis [mm]
it: Asse Y [mm]

note: Something is not configured
en: Not configured
it: Non configurato

note: Unit name for inches in german zoll
en: inches
it: pollici

note: Message box of type Ok, telling to user to insert a CD or disk
en: <b>Insert CD or Disk</b><hr>Insert the display utility CD or disk from the monitor vendor.
it: <b>Inserire CD o disco</b><hr>Inserire il CD o il disco delle utility dello schermo o del produttore del monitor.

note: Message box of type Error, telling that the utility disk cannot be opened
en: <b>Read Error</b><hr>Could not read from CD or disk. This may point to a damaged medium or incorrectly formatted information files.
it: <b>Errore lettura</b><hr>Impossibile leggere da CD o disco. Potrebbe puntare a un supporto danneggiato o a file di informazioni formattati in modo errato.

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Traditional
it: Tradizionale

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Clone
it: Clona

note: Tab text for the mouse model dialog
en: Mouse Model
it: Modello mouse

note: Group box title for the primary keyboard setup
en: Primary Setup
it: Configurazione primaria

note: Label text for the primary keyboard type
en: Type
it: Tipo

note: Label text for the primary keyboard variant Table topic text describing the variant column
en: Variant
it: Variante

note: Group box title for the additional keyboard setup
en: Additional Layouts
it: Layout aggiuntivi

note: Table topic text describing the status column
en: Status
it: Stato

note: List View root item text
en: Group Shift/Lock Behavior
it: Comportamento Maiusc/Bloc gruppo

note: List View root item text
en: Use Keyboard LED to Show Alternate Group
it: Usa LED della tastiera per mostrare i gruppi alternativi

note: List View root item text
en: Compose Key Position
it: Posizione tasto Compose

note: List View root item text XKBFile extension text
en: Control Key Position
it: Posizione tasto Ctrl

note: List View root item text
en: Third Level Chooser
it: Selezione terzo livello

note: List View root item text
en: Alt/Win Key Behavior
it: Comportamento tasto Alt/Win

note: List View root item text
en: CapsLock Key Behavior
it: Comportamento tasto CapsLock

note: List View item text: Radiobutton no item selected
en: None
it: Nessuno

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key switches group while pressed.
it: Tasto Alt sinistro cambia gruppo se premuto.

note: XKBFile extension text
en: Both Ctrl keys together change group.
it: Entrambi tasti Ctrl cambiano gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Right Shift key changes group.
it: Tasto Shift destro cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Left Win key changes group.
it: Tasto Win sinistro cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key changes group.
it: Tasto Alt sinistro cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Both Win keys switch group while pressed.
it: Entrambi i tasti Win cambiano gruppo se premuti.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key switches group while pressed.
it: Tasto Ctrl destro cambia gruppo se premuto.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift doesn't cancel CapsLock.
it: BlocMaiusc si basa sull'utilizzo interno delle maiuscole. Il tasto Maiusc non annulla BlocMaiusc.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock just locks the Shift modifier.
it: CapsLock blocca solo il modificatore Shift.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters.
it: CapsLock attiva/disattiva iniziale maiuscola dei caratteri alfabetici.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected.
it: CapsLock attiva/disattiva Shift in modo da influenzare tutti i tasti.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key is Compose.
it: Tasto Win destro è tasto Compose.

note: XKBFile extension text
en: Shift+CapsLock changes group.
it: Shift+CapsLock cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: R-Alt switches group while pressed.
it: Tasto Alt destro cambia gruppo se premuto.

note: XKBFile extension text
en: Right Control key works as Right Alt.
it: Tasto Ctrl destro funziona come Alt destro.

note: XKBFile extension text
en: Control key at bottom left
it: Tasto Ctrl alla sinistra

note: XKBFile extension text
en: Press any of Win-keys to choose 3rd level.
it: Premere un tasto Win qualsiasi per selezionare il terzo livello.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Alt key to choose 3rd level.
it: Premere tasto Alt destro per selezionare il terzo livello.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key changes group.
it: Tasto Ctrl destro cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt is Compose.
it: Alt (destro) è il tasto Compose.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl is Compose.
it: Ctrl (destro) è il tasto Compose.

note: XKBFile extension text
en: ScrollLock LED shows alternative group.
it: LED di BlocScorr mostra gruppo alternativo.

note: XKBFile extension text
en: Control key at left of -A-
it: Tasto Ctrl a sinistra di -A-

note: XKBFile extension text
en: Third level choosers
it: Third level chooser

note: XKBFile extension text
en: Both Shift keys together change group.
it: Entrambi tasti Shift cambiano gruppo.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift doesn't cancel CapsLock.
it: BlocMaiusc funge da tasto Maiusc durante il blocco. Maiusc non annulla BlocMaiusc.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift cancels CapsLock.
it: CapsLock utilizza iniziale maiuscola interna. Shift annulla CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Control.
it: CapsLock come tasto Ctrl aggiuntivo.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Win-key to choose 3rd level.
it: Premere il tasto Win sinistro per selezionare il terzo livello.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key changes group.
it: Tasto Win destro cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the left Win-key.
it: Meta mappato su tasto Win sinistro.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock LED shows alternative group.
it: LED di CapsLock mostra gruppo alternativo.

note: XKBFile extension text
en: NumLock LED shows alternative group.
it: LED di NumLock mostra gruppo alternativo.

note: XKBFile extension text
en: Left Shift key changes group.
it: Tasto Shift sinistro cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Left Win-key switches group while pressed.
it: Tasto Win sinistro cambia gruppo se premuto.

note: XKBFile extension text
en: Menu is Compose.
it: Menu è Compose.

note: XKBFile extension text
en: Both Alt keys together change group.
it: Entrambi i tasti Alt cambiano gruppo.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key changes group.
it: Tasto CapsLock cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Swap Control and CapsLock.
it: Inverte Ctrl e CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: Press any of Alt keys to choose 3rd level.
it: Premere un tasto Alt qualsiasi per selezionare il terzo livello.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt key changes group.
it: Tasto Alt destro cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Shift with numpad keys works as in MS Windows.
it: Shift con tasti tastierino numerico funziona come in MS Windows.

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+<key>) handled in a server.
it: Tasti speciali (Ctrl+Alt+<key>) gestiti in un server.

note: XKBFile extension text
en: Hyper is mapped to the Win-keys.
it: Hyper mappato su tasti Win.

note: XKBFile extension text
en: Alt is mapped to the right Win-key and Super to Menu.
it: Alt mappato su tasto Win destro e Super su Menu.

note: XKBFile extension text
en: Super is mapped to the Win-keys (default).
it: Super mappato su tasti Win (default).

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta on the Alt keys (default).
it: Alt e Meta su tasti Alt (default).

note: XKBFile extension text
en: Add the standard behavior to Menu key.
it: Aggiungere comportamento standard a tasto Menu.

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta are on the Alt keys (default).
it: Alt e Meta sono su tasti Alt (default).

note: XKBFile extension text
en: Press Right Control to choose 3rd level.
it: Premere il tasto Ctrl destro per selezionare il terzo livello.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Shift changes group.
it: Alt + Shift cambiano gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Control+Shift changes group.
it: Crtl e Shift cambiano gruppo.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift cancels CapsLock.
it: CapsLock funge da Shift con blocco. Shift annulla CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: Use keyboard LED to show alternative group.
it: Utilizza LED della tastiera per mostrare i gruppi alternativi.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Win-key to choose 3rd level.
it: Premere tasto Win destro per selezionare il terzo livello.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Alt key to choose 3rd level.
it: Premere tasto Alt sinistro per selezionare il terzo livello.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the Win-keys.
it: Meta mappato su tasti Win.

note: XKBFile extension text
en: Press Menu key to choose 3rd level.
it: Premere il tasto menu per selezionare il terzo livello.

note: XKBFile extension text
en: Left Ctrl key changes group.
it: Tasto Ctrl sinistro cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Menu key changes group.
it: Tasto menu cambia gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Control changes group.
it: Alt + Ctrl cambiano gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key switches group while pressed.
it: Tasto Win destro cambia gruppo se premuto.

note: Tab title: Tablet port and mode selection
en: Port and Mode
it: Porta e modalità

note: Tab title: Tablet electronic pens (pen,eraser)
en: Electronic Pens
it: Penne elettroniche

note: Activate tablet checkbox
en: Activate This Tablet
it: Attiva questa tavoletta

note: Group box title for the tablet vendor and name selection
en: Tablet: Vendor and Name Selection
it: Tavoletta: selezione nome e produttore

note: Group box title for tablet port combobox
en: Connection Port
it: Porta connessione

note: Group box title for tablet mode
en: Primary Tablet Mode
it: Modalità tavoletta primaria

note: Group box title for pen/eraser tablet mode
en: Pen or Eraser Mode
it: Modalità penna o gomma

note: Radiobutton for relative tablet mode
en: Relative
it: Relativo

note: Radiobutton for absolute tablet mode
en: Absolute
it: Assoluto

note: Group box title for the tablet tools (pen/eraser)
en: Tools
it: Strumenti

note: Add Pen Checkbox
en: Add Pen
it: Aggiungi penna

note: Add Eraser Checkbox
en: Add Eraser
it: Aggiungi gomma

note: Windowanager title for the tablet pen options dialog
en: Pen or Eraser Settings
it: Impostazioni penna o gomma

note: Tab title: Pen properties
en: Pen Properties
it: Proprietà penna

note: Tab title: Eraser properties
en: Eraser Properties
it: Proprietà gomma

note: Activate/Assign touchscreen checkbox
en: Assign a Touchscreen to Display Number %1
it: Assegna schermo tattile e numero schermo %1

note: Group box title for the touchscreen vendor and name selection
en: Touchscreen: Vendor and Name Selection
it: Schermo tattile: selezione nome e produttore

note: Finish configuration message box
en: <b>Final Steps</b><hr>The last step is saving your new configuration. It is recommended to test the new configuration before saving it. If the test server shows a corrupted desktop, press <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> to kill the server.
it: <b>Fasi finali</b><hr>L'ultima fase consiste nel salvare la nuova configurazione. Si consiglia di provare la nuova configurazione prima di salvarla. Se il server di prova mostra un desktop danneggiato, premere <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> per arrestare il server.

note: Tab title: VNC Server configuration
en: VNC Server
it: Server VNC

note: Activate VNC server checkbox
en: Allow Access to Display Using VNC Protocol
it: Consenti accesso a schermo con protocollo VNC

note: Group box title for the VNC options
en: VNC Options
it: Opzioni VNC

note: Activate VNC password protection checkbox
en: Activate Password Protection
it: Attiva protezione parola d'ordine

note: LineEdit contents: enter new password
en: <Enter new password>
it: <Immetti nuova parola d'ordine>

note: LineEdit contents: change password
en: <Change password>
it: <Cambia parola d'ordine>

note: LineEdit contents: verify password
en: <Verify password>
it: <Verifica parola d'ordine>

note: Activate HTTP access checkbox
en: Activate HTTP Access
it: Attiva accesso HTTP

note: Activate multiple VNC connection checkbox
en: Allow Multiple VNC Connections
it: Consenti più connessioni VNC

note: SpinBox label to setup the HTTP port number
en: HTTP Port
it: Porta HTTP

note: VNC message box appearing if password strings doesn't match
en: <b>VNC Password Mismatch</b><hr>The first and the second version of the password do not match.
it: <b>Errata corrispondenza parola d'ordine VNC</b><hr>La prima e la seconda versione della parola d'ordine non corrispondono.

note: VNC message box appearing if password is too short
en: <b>VNC Password Fault</b><hr>The password field has been left empty or the password is too short. Enter a password with at least six characters.
it: <b>Errore parola d'ordine VNC</b><hr>Il campo Parola d'ordine è stato lasciato vuoto o la parola d'ordine è troppo corta. Immettere una parola d'ordine di almeno sei caratteri.

note: Install missing packages box
en: <b>Software Installation:</b><hr>Some packages are missing. Install the missing packages now?
it: <b>Installazione software:</b><hr>Alcuni pacchetti sono assenti. Installare i pacchetti mancanti adesso?

note: Caption text for the missing package info window
en: Package Installation
it: Installazione dei pacchetti

note: Progress bar title text
en: Importing module
it: Importazione modulo

note: Progress window caption text
en: SaX2: Importing data...
it: SaX2: Import dei dati in corso...

note: Progress window label text
en: Initialize cache...
it: Inizializzazione cache...

note: Message box text: configuration cannot be saved
en: <b>Saving Configuration Failed</b><hr>The following report has been created:
it: <b>Errore salvataggio configurazione</b><hr>È stato creato il rapporto seguente:

note: Message box test: configuration has been saved
en: <b>Configuration Saved</b><hr>Your modifications will take effect the next time the graphics system is restarted. Exit SaX2 now?
it: <b>Configurazione salvata</b><hr>Le modifiche avranno effetto al successivo avvio del sistema grafico. Uscire da SaX2 adesso?

note: Message box text: testing the configuration has failed
en: <b>Testing Configuration Failed</b><hr>For further information, refer to the file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. The following report has been created from the calling instance:
it: <b>Errore prova configurazione</b><hr>Per ulteriori informazioni, consultare il file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. È stato creato il seguente rapporto dall'istanza di chiamata:

note: Message box text: if VNC has been enabled the firewall should be checked
en: <b>VNC configuration information</b><hr>The VNC service requires that the TCP port 5900 and an HTTP port (5800 by default) be open in the firewall. You can configure this with YaST.
it: <b>Informazioni sulla configurazione VNC</b><hr>Il servizio VNC richiede l'apertura della porta TCP 5900 e della porta predefinita HTTP 5800 nel firewall. È possibile configurare queste porte con YaST.

note: XKBFile extension text
en: Miscellaneous compatibility options
it: Varie opzione di compatibilità

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 5 key.
it: Aggiungi simbolo Euro al tasto 5.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key behavior
it: Comportamento tasto BlocMaiusc

note: XKBFile extension text
en: Alt/Win key behavior
it: Comportamento tasto Alt/Win

note: XKBFile extension text
en: Adding the EuroSign to certain keys
it: Aggiunta del simbolo Euro ad alcuni tasti

note: XKBFile extension text
en: Caps Lock is Compose.
it: Blocco Maiusc è Componi.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key works as Right Alt.
it: Tasto Ctrl destro funziona come Alt destro

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at bottom left
it: Tasto Ctrl in fondo a sinistra

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at left of 'A'
it: Tasto Ctrl a sinistra di 'A'

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Ctrl.
it: Trasforma BlocMaiusc in un altro Ctrl.

note: XKBFile extension text
en: Swap Ctrl and CapsLock.
it: Inverti Ctrl e BlocMaiusc.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key position
it: Posizione tasto Ctrl

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server.
it: Tasti speciali (Ctrl+Alt+&lt;tasto&gt;) gestiti in un server.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Ctrl to choose 3rd level.
it: Premere il tasto Ctrl destro per selezionare il terzo livello.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl+Shift changes group.
it: Ctrl+Maiusc per cambiare gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the E key.
it: Aggiungi simbolo Euro al tasto E.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 2 key.
it: Aggiungi simbolo Euro al tasto 2.

note: XKBFile extension text
en: key Compose key position
it: Posizione tasto Componi tasto

note: XKBFile extension text
en: Alt+Ctrl changes group.
it: Alt+Ctrl per cambiare gruppo.

note: XKBFile extension text
en: Group Shift/Lock behavior
it: Comportamento Maiusc/Bloc gruppo

note: /.../ Copyright (c) 2000 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for XFine2 Maximum length: 40  characters
en: &Step size
it: Dimensione pass&o

note: Maximum length: 40  characters
en: Small
it: Piccolo

note: Maximum length: 40  characters
en: Normal
it: Normale

note: Maximum length: 40  characters
en: Big
it: Grande

note: Maximum length: 40  characters
en: Huge
it: Enorme

note: Maximum length: 40  characters
en: &Next Screen
it: Schermo su&ccessivo

note: Maximum length: 40  characters
en: S&ave
it: S&alva

note: Maximum length: 40  characters
en: Change &Position
it: Cambia &posizione

note: Maximum length: 40  characters
en: C&hange Size
it: Cam&bia dimensione

note: Maximum length: 40  characters
en: Screen
it: Schermo

note: Maximum length: 60  characters
en: No video mode tuning available
it: Non è disponibile il tuning del video mode

en: Configuration on display
it: Configurazione dello schermo

en: Idle timer...
it: Rimangono...
